Przydomowe Oczyszczalnie ścieków > Eksploatacja – oczyszczalnia ekologiczna

Eksploatacja - oczyszczalnia ekologiczna

Oczyszczalnie ekologiczne to tradycyjne urządzenia, w dużej mierze działające w oparciu o naturalne procesy fizyczne i biologiczne. Ten model oczyszczalni nie wymaga zasilania energią elektryczną, dlatego jest wyjątkowo prosty w eksploatacji i bezawaryjny. Eksploatacja naszej oczyszczalni ekologicznej z osadnikiem gnilnym typu EKO z pewnością nie będzie dla Państwa uciążliwa.

OTO KILKA ZASAD EKSPLOATACJI

Najważniejszym zabiegiem eksploatacyjnym jest opróżnianie osadnika gnilnego z nagromadzonych w nim osadów. Zabieg ten wykonuje się regularnie co 9-12 mies., najlepiej w okresie letnim lub wiosennym kiedy wysokie temperatury powietrza przyspieszają powrót równowagi biologicznej w osadniku. Do wypompowania osadów używa się tradycyjnego wozu asenizacyjnego – operatorowi należy zlecić całkowite opróżnienie wszystkich komór osadnika, a po zakończeniu pompowania wypełnić komory czystą wodą. Nie należy przy tym płukać, czyścić, ani dezynfekować wewnętrznych ścian osadnika.

Zalecamy, aby raz w roku przy okazji usuwania osadów, oczyścić filtr zainstalowany w osadniku – należy wyjąć go na powierzchnię i przepłukać strumieniem bieżącej wody z węża ogrodowego.

Raz w miesiącu należy stosować preparaty bakteryjne (np. BIO7 itp.) przeznaczone do stosowania przydomowych oczyszczalniach ścieków. Preparaty te występują najczęściej w postaci proszku lub tabletek, które należy wrzucać do toalety w odstępach czasu określonych przez producenta preparatu w instrukcji uzycia (najczęściej 1 raz/miesiąc). Preparaty te wzbogacają oczyszczalnię o nowe kultury bakterii i enzymy, dzięki czemu usprawniają jej działanie.

W przypadku przydomowej oczyszczalni z drenażem obowiązują zalecenia jak przy użytkowaniu kanalizacji miejskiej tj. nie należy spłukiwać elementów wykonanych z tworzyw sztucznych jak np. wilgotne chusteczki, pieluszki, wszystkie środki higieny osobistej itp. Nie można także spłukiwać dużych ilości chemikaliów takich jak np. paliwa, smary, farby, rozpuszczalniki, kwasy itp.

Wszystkie domowe środki do prania, sprzątania, zmywania ręcznego i w zmywarkach można stosować normalnie, zgodnie z instrukcją ich producenta podaną na opakowaniu.

Oczyszczalnia (zarówno osadnik, jak i drenaż rozsączający) nie wymagają izolacji termicznej, ponieważ zachodzą w nich procesy rozkładu podczas których wydzielane jest ciepło. Spływające z budynku ścieki również podgrzewają układ, gdyż ich temperatura nie spada w ciągu całego roku poniżej 15 st. C.