Oczyszczalnia biologiczna dla 10 osób – studnia chłonna w nasypie
BIO-HYBRYDA 4000 dla 2-10 osób
Biologiczna oczyszczalnia ścieków BIO-HYBRYDA4000, może przyjąć do 1500 litrów ścieków w ciągu doby, idealna dla 2-10 osób.
Wyposażona w nowoczesny, energooszczędny układ napowietrzania ścieków i wygodne podczas instalacji, włazy rewizyjne z teleskopową regulacją wysokości. Konstrukcja naszych włazów pozwala wyregulować położenie pokryw dokładnością do 1 cm i usuwa konieczność inwestowania w dodatkowe nadbudowy. BIO-HYBRYDA działa w oparciu o złoże biologiczne, tzw. niskoobciążony osad czynny oraz układ napowietrzający wytwarzający wewnątrz bioreaktora, sprzyjające oczyszczaniu, warunki tlenowe.
Urządzenie służy do oczyszczania ścieków domowych w miejscu ich powstawania – na Państwa posesji. Taka przydomowa oczyszczalnia jest miniaturową wersją dużych oczyszczalni miejskich, realizuje te same zadania i daje identyczne efekty. Oczyszczalnia BIO-HYBRYDA4000 to system, gdzie w jednym pięciokomorowym zbiorniku zachodzą tlenowe i beztlenowe procesy konieczne do skutecznego oczyszczania ścieków.
Parametry techniczne oczyszczalni.
BIO-HYBRYDA4000
- Skuteczność oczyszczania: BZT5–97%, ChZT–86%, Zawiesina–92%
- Liczba mieszkańców: 2-10
- Ilość ścieków: max. 1500 l/dobę
- Pojemność zbiornika: 4 m3
- Materiał zbiornika: GRP (kompozyt poliestrowo-szklany)
- Wymiary zbiornika: dł.3670 mm, szer.1420 mm, wys.1700 mm
- Wysokość wlotu/wylotu: 1100/1050 mm
- Średnica wlot/wylot: 160/110 mm
- Dobowe zużycie energii: 1,2 kWh
- Wywóz osadów: co 9-12 mies.
Studnia chłonna w nasypie - co to i do czego służy?
Studnia chłonna w nasypie służy do rozsączania oczyszczonych ścieków na terenach podmokłych i/lub zbudowanych z gruntów słabo przepuszczających wodę np. gliniastych. Podobnie jak poletko rozsączające w nasypie gwarantuje sprawne działanie przydomowej oczyszczalni ścieków pomimo niesprzyjających warunków gruntowych w miejscu jej lokalizacji.
W przypadku studni chłonnej, powstały nasyp jest nieco wyższy od tego przy poletku rozsączającym (wys. -/+ 90cm), ale w zamian może mieć dowolny kształt – od kwadratu, przez koło, po ich nieregularne pochodne.
Studnię chłonną w nasypie warto wybrać, gdy:
- masz działkę z gruntem gliniastym, ilastym lub innym słabo przepuszczalnym,
- i/lub teren wokół Twojego domu jest podmokły,
- nie chcesz, aby powstały nasyp miał regularny kształt kwadratu lub prostokąta.
BIO-HYBRYDA4000 dla max. 10 osób ze studnią chłonną w nasypie (36m2)
Cena instalacji oczyszczalni BIO-HYBRYDA 4000 ze studnią chłonną w nasypie
- Oczyszczalnia biologiczna BIO-HYBRYDA4000 dla 2-10 osób – 14.700 zł
- Przepompownia ścieków oczyszczonych – 2.200 zł
- Pompa zatapialna IBO 180 – 400 zł
- Obudowa studni chłonnej, 1 szt. – 1200 zł
- Robocizna – 4.300 zł
- Pospółka piaskowo-żwirowa (36 m3) – 4.200 zł
- Żwir płukany 16÷32mm (18 ton) – 3.240 zł
- Rura kanalizacyjna Ø110 mm – 30 zł/mb
- Rura kanalizacyjna Ø160 mm – 40 zł/mb
Razem: 30.240 zł (z VAT)
Montaż studni chłonnej w nasypie
Między oczyszczalnią a studnią chłonną w nasypie musi znaleźć się przepompownia do ścieków oczyszczonych. Zainstalowana w niej pompa będzie na bieżąco pompować wodę pościekową do obudowy studni chłonnej.
Przed wykonaniem studni chłonnej w nasypie trzeba wyznaczyć na gruncie pożądany kształt nasypu zachowując wymaganą powierzchnię – dla BIO-HYBRYDY dla max. 10 osób jest to 36 m2. Następnie w przygotowanym zarysie wykonać wykop o głębokości 1m, wypełnić go do poziomu terenu pospółką piaskowo żwirową, a na niej ułożyć 30-centymetrową warstwę żwiru płukanego o frakcji 16-32 mm. Na środku przygotowanej podsypki ustawić obudowę studni chłonnej służącą do punktowego zrzutu wody pościekowej, a powierzchnię żwiru wokół niej dokładnie zabezpieczyć geowłókniną. Na koniec obszar przykryty włókniną wystarczy zasypać 70 cm warstwą gruntu rodzimego (z wykopu) i uformować nasyp.
Na kopcu można zaaranżować np. skalniak z ozdobnymi gatunkami krzewinek i traw.
Słowniczek:
Przepompownia ścieków oczyszczonych – mały zbiornik o poj, 1m3 z pompą sterowaną włącznikiem pływakowym. Służy do regularnego podawania wody pościekowej do obudowy studni chłonnej. Przepompownia działa w pełni automatycznie – pompuje ścieki w momencie, gdy ich objętość w zbiorniczku przekroczy zadany poziom.