Oczyszczalnia ekologiczna dla 5 osób
Oczyszczalnia ekologiczna dla 5 osób
Oczyszczalnia ekologiczna EKO2500 przeznaczona jest dla 1-5 osób, jej przepustowość to max. 830 litrów ścieków w ciągu doby. System składa się z dwukomorowego osadnika gnilnego o pojemności 2,5m3 i poletka rozsączającego o powierzchni 25 m2.
Oczyszczalnia ekologiczna do działania wykorzystuje naturalne procesy zachodzące w przyrodzie. Po przejściu przez cały układ technologiczny, ścieki mogą być zgodnie z prawem wprowadzane do ziemi. Ze względu na to, że tlenowy etap oczyszczania ścieków zachodzi dopiero w gruncie pod drenażem rozsączającym, nie ma możliwości instalacji oczyszczalni ekologicznej ze studnią chłonną lub odpływem bezpośrednio do rowu, jak to jest przy oczyszczalniach biologicznych. Oczyszczalnia ekologiczna jest nazywana drenażową, ponieważ współpracuje tylko z drenażem rozsączającycm (układem rur drenarskich z podsypką).
Działanie oczyszczalni drenażowej
Ścieki z domostwa spływają do osadnika gnilnego EKO2500, który jest podzielony przegrodą na dwie komory. W pierwszej komorze oddzielane są duże ciała stałe, zawiesiny i tłuszcze, po czym ścieki przepływają do drugiej komory osadnika, gdzie wszystkie procesy są powtórzone (dla większej dokładności). Przed wydostaniem się z osadnika, ścieku, muszą przedostać się przez filtr odpływowy, który zapewnia oddzielenie ewentualnych zanieczyszczeń nie zatrzymanych w komorach. Następnie wyklarowane ścieki trafiają do studzienki rozdzielczej i są kierowane do poszczególnych nitek drenażu do doczyszczania tlenowego w gruncie.
Parametry techniczne osadnika gnilnego EKO2500
Drugi etap oczyszczania - poletko rozsączające
Istotą działania oczyszczalni ekologicznej jest dwuetapowość. Po osadniku ścieki nie mogą trafić bezpośrednio do środowiska, muszą przejść przez warstwę żwiru, aby mógł zajść tlenowy proces doczyszczania. Drenaż rozsączający jest więc koniecznym składnikiem układu technologicznego – dlatego oczyszczalnie ekologiczne nazywa się także drenażowymi.
Zależnie od rodzaju gruntu, do wyboru mamy dwa rodzaje drenażu rozsączającego:
- Klasyczne poletko rozsączające – odpowiednie w gruncie piaszczystym, suchym.
- Poletko rozsączające w nasypie – dedykowane dla działek podmokłych i/lub z gruntem gliniastym.
Więcej informacji o każdym z nich znajdą Państwo po kliknięciu wybranej pozycji w menu.